Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zábava pro andulky

 

Andulka je velmi aktivní ptáček. Nuda je jeho úhlavní nepřítel. Pokud se začne nudit, může se uchýlit k méně příjemné zábavě, jako je třeba vytrhávání vlastního peří.


VĚNUJTE ANDULCE CHVÍLI ZE SVÉHO

VOLNÉHO ČASU

S ochočenou andulkou můžete provozovat nejrůznější hry a aktivity. Andulka je od přírody zvyklá dělat to, co dělá její hejno a pro ochočenou andulku jste její hejno vy.

  

KULIČKA: Koulejte po stole lehkou kuličku a pozorujte, jak se vaše vaše andulka zachová. Třeba si nakonec dá říct a bude chtít kuličku koulet sama.

  PADAJÍCÍ PŘEDMĚTY: Spoustu andulek prostě fascinuje pohled na předměty padající ze stolu nebo ze skříně. K tomuto účelu poslouží například obyčejná tužka, guma a tak dále. Andulka pak očekává, že předmět seberete a podáte jí ho, aby mohla celou akci opakovat.

  PAPÍR: K zabavení poslouží i papír, který andulky rozžužlají na padrť. Bohužel to pak budete muset uklízet sami.

  KOUPÁNÍ: Andulky, které se rády koupou se mohou v misce s vodou zabavit na hodnou chvíli. Některým dokonce nestačí miska a koupají se rovnou pod pramínkem tekoucím z vodovodu.

PRŮZKUM: Andulky jsou zvědavé! Prozkoumávají vše od lidského obličeje (z vlastní zkušenosti můžu říct, že je nejvíc zajímají rty) po předměty na stole.

  PROLÉZAČKY: Pro svou andulku můžete vlastnoručně vyrobit ,,lanové centrum". Udělejte si příjemný výlet na kole pro větvičky ovocných stromů, ze kterých pak vyrobíte nejrůznější žebříčky a bidýlka. Do prolézečky můžete zavěsit hračky nebo čerstvé ovoce, zeleninu a zelenou potravu.

  OBĚD: Některé andulky rády asistují při obědu. Sednou si většinou na kraj talíře a budou provádět kontrolní ochutnávky. Dejte pozor, aby andulka nespadla do talíře, aby jídlo nebylo horké a také ji pouštějte jen k některým druhům jídla (například saláty). Vůbec nejlepší je položit vedle talíře nějaké jídlo určené pro ní (například ovoce, prosný klas) - tím zamezíte případným zažívacím problémům.

  RÁDIO A TELEVIZE: Zvuky linoucí se z rádia nebo televize mohou andulku také zabavit. Nedávejte je ale příliš nahlas.

  DĚLÁNÍ VŠEHO, CO ZROVNA DĚLÁTE VY: To snad ani nepotřebuje komentář. 

 

 
HRAČKY

Pokud nemáte na svojí andulku tolik času, je potřeba, abyste jí do klece pořídili nějaké hračky.

  ZRCÁTKO: Zrcátko může být bohužel trochu rizikové. Při pohledu na svůj odraz by mohl být ptáček agresivní nebo se do něj naopak "zamilovat" a vám už by potom nevěnoval pozornost.

  ŽEBŘÍČEK: Andulky po něm mohou šplhat a dovádět.

  UMĚLÁ ANDULKA: Zde hrozí stejné riziko jako u zrcátka.

 ZVONEČEK: Zvuk zvonečku některé andulky fascinuje.

  HOUPAČKY A PROLÉZAČKY: Na houpačkách se většina andulek opravdu zabaví.

 

Ve chvílích nouze si andulka vystačí například i s provázkem, sépiovou kostí nebo větvičkami (ty většinou úspěsně obrousí doběla).


 

 

snimek-007.jpg

 Pepíčkova oblíbená hračka: Céčka

 

 

ČERSTVÝ VZDUCH

Když je venku hezky, dejte klec na zahradu. Neumisťujte ji ale na místa, kam praží slunce, nebo kde je naopak přílišná zima. Andulka většinou začne zpěvem komunikovat s ptáky venku a bude pozorovat okolí. Když už budete venku, nezapomeňte na zahradě pro andulku sehnat nějakou zelenou pochoutku. Pokud začne pršet a klec není umístěna pod střechou, rychle ji přeneste zpět domů.

 

SPOLEČNÍK STEJNÉHO DRUHU

Nejúčinější způsob zabavení andulky je pořídit jí společníka. Seznamujte je ale opatrně, nemusely by si vyhovovat a mohlo by tak dojít k neštěstí. Pokud pořídíte druhou andulku, musíte počítat s tím, že se ani jedna už neochočí tak jako andulka, která je sama a jejím jediným společníkem jste vy. Ovšem jsou i výjimky.

Ale když je budete na začátku chovat odděleně a po ochočení je dáte dohromady, tak budete mít dvě ochočené andulky


 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Andulka

(Jana , 27. 6. 2020 11:00)

Naučí se Andulka mluvit když už ma 9měsíců?

Re: Andulka

(Andrea, 24. 7. 2021 19:27)

Ano může se naučit. Některé andulky řeknou první slovo už v 5ti měsících.

Andulka

(Kristýna , 20. 4. 2020 22:21)

Dobrý den ráda bych se zeptala jestli je vporadku že hodně lozi po kleci mám andulku poprvé v životě a furt lozi dělá otočky kolem bidylka a tak

Andulka

(Kristýna , 20. 4. 2020 22:07)

Dobry den mam samečka ne moc dlouho a chtěla bych se zeptat jesli mu tam dávat nějaké hračky nebo do začátku ne

super

(AaBbCcDdEeFf, 30. 12. 2018 22:39)

je to super rada, ale je škoda ten druhý společník. My jsme měli tu vyjimku, ale umřel. Vždy sedal na ruku a byl jako první v kleci. Jedna rada na závěr, když je anndulka jako první v kleci, a pak se k ní přidá ještě jedna andulka. Tak se pak může stát to, že ta první bude tu druhou(co byla v kleci po ní) vyhazovat z nejvyšího bodu, a z nejvyších bydýlek.

Moje andulka

(andulka, 1. 6. 2018 13:06)

ahoj nevíte co vyrobit na zabavení pro moji samičí holčičku popřípoadě z čeho tovyrobit

děkuji moc

Re: Moje andulka

(Eliška a Ricki❤, 15. 12. 2018 17:21)

Pro andulku je třeba skvělá zábava papírová kulička, kterou přeložite nebo zmuchláte tak, aby si s tím andulka aspoň na chvíli vyhrála. Dovnitř dejte pamlsek a může si hrát. Mám také ozkoušeno to, že jsem si na papír kreslila velká srdíčka apod. Dala jsem otevřenou propisku na stůl a ona mě napodobovala a kreslila všelijaké čáry

Zrdcátko

(Ella, 14. 5. 2018 16:36)

Mojí andulce jsme dali do klece zrcátko a od té doby
se mnou nechce bavit umí už jen podat ruku a vlést na ni, neustále se bojí všeho bojí ,jak si jí dám na ruku a vytáhnu jí z klece okamžitě letí zpátky a ne letí tam jen pokud jí neodendám zrdcátko a ani to moc dlouho nevydrží. K tomu všemu nechce hrát (ani vaše rady nepomáhají).Psala jsem už i jinde a tam mi napsali že mám vytáhnout zrcátko a povídat nebo si s ní hrát ale ona začne křičet a přestane jen jestliže dám zpátky zrcátko.
Jak si s ní mám hrát , docílit toho aby se všeho nebála a aby nekřičela když jí vyndám zrdcátko?
Prosím pomozte

Re: Zrdcátko

(Eliška a Ricki, 17. 7. 2018 10:54)

Dejte zrcátko pryč, je to riziková hračka a přesně to je náznak. Myslí si, že je to druha andulka a proto vám nedávají tolik pozornosti. Zkuste zrcátko odstranit a na stejné místo dát něco jiného.dnnes jsem taky dávala zrcátko pryč a místo toho jsem dala zvoneček

PROČ ??????????

(Natalie , 13. 11. 2013 15:27)

PROČ SE VAŠE ANDULKA JMENUJE STEJNE JAKO MOJE ????

Re: PROČ ??????????

(en, 2. 1. 2017 16:53)

Jsou jména andulek, která jsou velice oblíbená. Asi to bude případ i vaší andulky.

Re: PROČ ??????????

(Eli, 20. 2. 2018 14:44)

Moje Andulka se taky jmenuje Pepík, nejde ovhočot

Voda

(..., 28. 12. 2016 19:06)

Moje andulka vůbec nemá ráda vodu. Zkouším jídávat do mělké misky nebo pod malý ramínek vody, ale ona vždycky uletí. Dala by se na vodu nějak navyknout?

Re: Voda

(en, 2. 1. 2017 16:56)

To bych asi nedělala. Možná bych jí udělala opravdu mělké brouzdaliště a nechala jí sama, aby to zkusila, ale pokud nemá vodu ráda, tak jí do toho nenuťte. Hlavně jí tam nedávejte násilím, může se začít bát ještě více. Pokud si to ani po čase nerozmyslí, nechejte to tak, ani lidé nemají stejn zájmy, někdo běhá, někdo na něco hraje, jiný sedí za počítačem. Stejně tak vaši andulku voda nemusí bavit a nemusí ji mít ráda.

Re: Voda

(Kaji, 31. 5. 2017 18:21)

Já někdy dávám andulce do klece skleničku s vodou a držím skleničku u hlavičky andulky (aby si vody více všímala).Napřed se na ní dívá potom se skusí napít taky tu skleničku oklobává.Jednou se do té skleničky i potopila.Skuste tu skleničku tam mít nejvíc deset minut.Nektere andulky prostě nemají vodu rádi.Ale hlavně ji tam nenuťte násilím tak si tu vodu znechutí.

Re: Voda

(Nikol, 22. 7. 2017 18:26)

Skuste rozprašovač nebo kelímek s vodou ale na dno dejte kámen ať se neutopí

truchlící andulka

(..., 17. 4. 2016 17:10)

Dobrý den, nevíte jak zabavit samečka, když nešťastnou náhodou po čtyřech letech samička zemřela? Oba byli ochočení a rádi chodili ven z klece.

Re: truchlící andulka

(en, 2. 1. 2017 17:00)

Těžko :( Andulky jsou na svého partnera hodně vázané a pokud jeden z nich umře, druhý se často utrápí. Zkuste mu pořídit nového společníka, třeba se skamarádí. Pokud byl zvyklý na jiného anduláčka, vy mu asi moc stačit nebudete.

Andulky

(Verča, 24. 9. 2016 8:25)

Dobrý den, já mám dvě andulky samičku a samce (samec je mladý ale je už dospělý. Mají se rádi, pusinkují se a navzájem čistí peří. Akorát mě mrzí že si nehrají s hračkami a neskotačí tam .

Andulky

(Verča, 24. 9. 2016 8:27)

Můžu něco udělat aby tam skotáčili a hráli si?